כניסה

אודות

newsletter

newsletter


דצמבר 2018
ספריות רמת גן באנר 600x240
 

קוראים יקרים,
אני שמחה להציג בפניכם את מידעון חודש דצמבר. כרגיל, צוות הספרניות שלנו בחר עבורכם ספרים מומלצים, הפעם בנושא ריאליזם מאגי. 
 
אמנם מדובר בחודש האחרון בשנה הלועזית, אך אנו מתחילים מסורת חדשה - החל מחודש דצמבר ועד חודש יוני יתקיימו בימי שני, אחת לשבועיים, הרצאות של תושבי רמת-גן במסגרת ״הקתדרה לשיתוף בידע״.
לשמחתנו, ההיענות וההרשמה בעיצומה וכבר הרישום להרצאות של חודש דצמבר נסגר!
 
לפרטים נוספים על הרצאות חודש ינואר ואילך בהמשך המידעון.  
 
קריאה נעימה ולהתראות בספריות, 
ורדה וינשטיין
מנהלת רשת הספריות רמת גן

ספרים חדשים שהגיעו לספרייה

כלל או רביעי הראשי, מתן ספרות מדויקים מועמדים מה, חפש בה ציור הקהילה. רביעי בחירות פסיכולוגיה בה עזה. שתיש 

נושא החודש : ריאליזם מאגי
 

ריאליזם מאגי
לכבוד חג החנוכה, חג שכולו ניסים ונפלאות. החלטנו החודש להקדיש את הניוזלטר לאחד  מהז'אנרים היותר מסקרנים וקסומים- "הראליזם המאגי".
למי מכם שאינו מכיר, הראליזם המאגי  או הראליזם הקסום, הינם אותם ספרים הקיימים בהם ניסים קטנים ופנטסטיים כמו תרנגול  מדבר, איש הלומד לעוף, חלומות ההופכים למציאות, כסף הנעלם וצץ מחדש ועוד ועוד  ועוד...
 
אך ההתרחשות והסביבה שבה הם קורים הם ראליסטיים לחלוטין והיחס אליהם הינו  ממש
כאילו הם חלק מהמציאות הראליסטית.  מקור הז'אנר מזוהה עם אמריקה הלטינית  וכתביהם של בורחס, גרסיה מרקס, אינדה ואמאדו.  
 אך ניתן למצוא ספרים המתאימים לז'אנר בכל העולם, בטח ובטח בכתיבתם של גוגול, קפקא, בולגקוב, מורקמי ואפילו אצל טושה-גפלה הישראלי שלנו.
 
בעידן הפוסט-מודרני גם אצל סופרים  שאינם מזוהים עם הז'אנר, אפשר למצוא באמתחתם רומן אחד או שניים המתאימים לו, כמו  פול אוסטר וקריסטין הרמל.
מה שמיוחד וסוחף כל כך בראליזם המאגי,  הוא היכולת שלו להדגיש את תחושת הכאוס שאנו חווים ביום יום ולתת לנו את התחושה שהכל  יכול להיות, שהכל אפשרי. לא לשווא הוא משמש רבות להבעת ביקורת וסאטירה על החברה  שסביבנו. 
 
אתם מוזמנים לקרוא ולהיסחף עם  ההמלצות של הספרניות שלנו.
fantasy 2899453 1920 600x906

המלצה של אורית קרת לספר ילדים
 

אין כאן אריה / נורית זרחי
מתי ספר עוזב את הקרקע הבטוחה ומתחיל לעוף? להמריא? הרגע בו הארי פוטר בן האחת עשרה עומד מול כלוב הנחש ומבין שהנחש מדבר איתו? הרגע שבו ילדי משפחת בנקס מסמטת הדובדבן מביטים פעורי פה במרי פופינס שולפת מהתיק הבלתי נדלה שלה מנורה גדולה? או אולי הרגע בו דני שותה מהנוזל של פרופסור קתרוס והופך לדנידין הרואה ואינו נראה?
 
בספר הכמעט-מאגי של הסופרת נורית זרחי, " אין שם אריה", אנחנו בסך הכל יוצאים לטיול בגן השעשועים. אם אתם לא גרים באחת ממדינות אפריקה {או ממש בתוך הספארי ברמת גן...} – אין לכם שום סיכוי לפגוש פתאום אריה, מלכותי ואמיתי כזה. אבל אם אתם 'גרים' באחד מספריה של נורית זרחי – יש ויש. הספר הקסום הזה נחשב לטקסט שאמור לעזור לילד להתגבר על פחדיו ולמעשה, האריה שאין שם נוכח בכל צעד ושעל. ובעיניי הוא מגלם את הצד המאגי, הקסום, בעולמנו. וילדים שדמיונם ממריא בקלות רבה הרבה יותר, רואים את הצד הזה בפינות היום יום.
 
אז במקום לשכנע את הילד ש"אין שם אריה" {או פייה, או זנבקרנית הונגרית זועמת או גמד ששמו קרשינדו...} קחו ליד ספר של נורית זרחי או כל ספר אחר של הז'אנר המקסים הזה שנקרא "ריאליזם מאגי" ותנו לדמיון שלכם לעוף כמו אז, כשהייתם ילדים.    

 
תפזורת לחנוכה

 
המלצה של ורדית ישי
 

בינת השכווי / אביגדור דגן
את ״בינת  השכוי״ קראתי לראשונה בצעירותי, לאחר השחרור מהצבא. הוא היה מקסים בעיני, לכן,  כ"כ שמחתי שיצא שוב במהדורה מחודשת לפני כשנתיים במלאת עשור למותו של המחבר,  ובחרתי לקרוא אותו שוב, מתוך רצון לבדוק אם משהו השתנה בדעה שלי. את זה אשאיר  לסוף... 
 
במשפט אחד,  הספר הוא שיר הלל לחיים, לטבע ולאדם, ומילה אחת מלווה אותי לכל אורכו –  האופטימיות.  הספר מתאר את  ערוב ימיו של רופא הכפר, אלמן, שמסתובב ומנסה להקל על החולים ולהאריך את חייהם כשמתלווה אליו התרנגול שלו, פדרו, שהוא ידידו הקרוב ומשוחח איתו על הכל. התרנגול והרופא מייצגים שתי תפיסות שונות לחלוטין: פדרו מאמין בהווה, סוגד לשמש  וחושב שכל יום יפה יותר מקודמו. הרופא הזקן חושב על העבר ועל העתיד, מתגעגע לאשתו,  מצטער על שאין לו ילדים ועל זה שלא תהיה לו המשכיות, ומרחם על החולים שהוא יודע  שימותו בקרוב.  דוגמה:  "נצחון!" קרא (פדרו) כשהוא מאמץ את ראותיו להתפקע, "נצחון!"  קרא שוב ושוב, וכשנתקל מבטו בי, החל לשיר: קום דוקטור, קום, יום יפה היום."  לעומתו  הדוקטור: " גם אני אוהב את השמש, גם אני מקדם פניה עם עלות היום, אבל רק  לעתים רחוקות אני משרבב גופי מהחלון ואומר "ברוך הבא". עפ"י רוב  איני רואה בה מתנה המתחדשת יום יום אלא מקבל אותה כפי שאנו מקבלים את האויר  שמסביבנו...הריהי כמישהו שחיינו עימו מילדותנו. כאָב, כאם, כאחות. כמישהו שאנו  יודעים כי היה אתנו רק לאחר שהסתלק וכיסאו נשאר ריק, מכאיב כשן נבובה."
 
איתמר לוי,  הסופר ומאתר הספרים מגדיר אותו כ״אחד הספרים האופטימיים, מלאי החיים והאהבה  לטבע, לבעלי החיים ולבני האדם שאני מכיר. הוא אחד הספרים האהובים עלי" ומתאר  ממש 'מועדון מעריצים' לספר, שהיה חסר בתקופות מסוימות. הוא אף מספר על לקוחה  מבוגרת שלו, שבמשך שנים קנתה ממנו עשרות עותקים כדי לחלק לידידיה: "אני בגיל  כזה, שאני הולכת לבקר חברים או בבית חולים או בבית הקברות. אין כמו הספר 'בינת  השכוי' לעודד את רוחו של אדם חולה."  והוא מוסיף: לקוח אחר שלי מכיר את הספר בע"פ ויכול בכל מצב לצטט מהפילוסופיה  של התרנגול. 
 
ואני, ורדית,  חייבת לכם את מסקנתי בעקבות הקריאה המחודשת של הספר: כשקראתי אותו לראשונה,  בצעירותי, קראתי אותו בעיני התרנגול. כשקראתי אותו הפעם, קראתי אותו, לצערי, בעיני  הרופא הזקן.
והמבין יבין...

המלצה של אלה שני
 

האמן והמרגריטה / מיכאל בולגקוב
לאחר התלבטות קשה, בחרתי להמליץ לכם על יצירתו המופלאה של מיכאל בולגקוב, "האמן ומרגריטה".
ספרו של בולגקוב הפך לקלאסיקה מודרנית והוא כתוב בעט מושחז ובמורכבות מרתקת. במרכזו אמן, בן דמותו של בולגקוב עצמו, הכותב ספר על ישו ולכן נרדף על כך על ידי הצנזורה והשלטונות הסובייטים. בו זמנית, אנו נחשפים לדמות השטן,"וולנד", ופמלייתו, המגיעים לרוסיה על מנת לערוך נשף ולעשות שמות בחיי האנשים והתיאטרון במוסקבה.

הספר כתוב בהומור שחור מעולה והסצנות שבו מתוארות בצורה צבעונית ומסקרנת השואבת אותך עמוק פנימה ונשארת איתך. למרות שקראתי את הספר לפני שנים, אני זוכרת אותו מצויין. הסצינות שבו נחרטו בראשי, ובראשן הסצינה בה מופע תיאטרון ש"וולנד" מעביר לקהל- הולך ומשתגע.  גם הדמויות מעוררות את בלוטות הדמיון, כמו החתול "בהמות" ההולך על שתיים ומשחק שחמט או "פגוט" בעל המשקף והכובע המשובץ ו"מרגריטה" המאהבת-מכשפה.

בולגקוב חי בתקופת שלטונו של סטלין, עם תחילת כתיבתו של הספר הוא היה אמן אהוד על השלטונות וכתביו עובדו להצגות תיאטרון. עם זאת הוא נאבק כל חייו עם הצנזורה והשתמש בראליזם המאגי שבכתיבתו כדי להעביר את האבסורד הקורה בארץ מולדתו, בחברה והתרבות שסביבו. הוא משתמש ברגעים הפנטסטיים כדי לדבר על דברים שבזמנו היה אסור בתכלית האיסור לדבר עליהם. לפי ניתוח מוכר של הספר- השטן המתואר בו, הקפריזי והקר, הוא למעשה סטלין.

הספר מושפע משתי יצירות גדולות אחרות, "נפשות מתות" של גוגול ו"פאוסט" של גתה. בהן, דמות השטן גם היא גשמית ומתנהלת לה למול בני האדם. דמותה של מרגריטה אף קרויה על שם דמותה של גרטשן מפאוסט.
זהו ספר למיטיבי לכת, אבל מהיצירות שתמיד ישארו איתכם ותשמחו שלקחתם ליד.

המלצה של אורית קרת לספר מבוגרים
 

מאה שנים של בדידות / גבריאל גרסייה מארקס
ספרו של הסופר הקולומביאני נחשב למייצג הגדול של הריאליזם הקסום. אצל מארקס, הקסם מטפטף לאט. בין המלים והשורות, מחליק על פני הדף עד שאתם מוצאים את עצמכם חוזרים ומדפדפים לאחור, אולי  פספסתם דבר-מה בקריאה? השמות חוזרים על עצמם בתוך מעגל השנים והדמויות מיטשטשות זו בזו. כהתחלה, ברא הסופר את "מקונדו" הדמיונית. אין עיר כזו, אי אפשר לערוך בה "סיורים בעקבות" כמו בברצלונה של קרלוס רואיס סאפון או להגיע לבקר בבית בו התגורר הקולונל כשם שמבקרים ברחוב בייקר 221ב', אצל שרלוק הולמס ודוקטור ווטסון. אחר כך הביא למקונדו את הצוענים ובראשם מלקיאדס, ששמו כשם אחד האפיפיורים הראשונים, אשר איש אינו יודע מאין בא; אולי מאפריקה, אולי ממקום אחר.
 
הצוענים מביאים אל היום יום את האלכימיה וההמצאות שפגשו בדרכם – וזורים את הקסם. מארקס מביא את חוסה ארקדיו בואנדיה. אחרי המגנטים והעדשה מגיע הענק עם הארגז: "כשהרים הענק את המכסה בקע מן הארגז הבל של קור. בפנים נראה גוש ענקי שקוף, עם אינסוף מחטים בתוכו, ובהן נשתבר אור הערביים לכוכבים בשלל גוונים". בואנדיה נפעם: "זהו היהלום הגדול ביותר בעולם." הצועני מעמיד אותו על קרקע המציאות: "זה קרח." אבל בואנדיה, כדרכם של חולמים, ממשיך להמריא, מניח ידו על הקרח- שתמורת הנגיעה בו שילם בנפרד- ומכריז: "זו ההמצאה הגדולה של תקופתנו."    

הקתדרה לשיתוף ידע : סדרת הרצאות בספרייה המרכזית
 

מ ת ח י ל י ם !
לפני כחודשיים עלה במוחנו הרעיון לקיים סדרת הרצאות בספרייה המרכזית
שיתפנו אתכם ברעיון שלנו, והופתענו והתרגשנו מכמות התגובות שקיבלנו. 
 
הרעיון שלנו הפך למציאות והחל מה - 10.12.18 עד ה 17.6.19 (ימי שני ב 18:00) נקיים סדרת הרצאות של תושבי רמת-גן.
 
זאת הזדמנות נפלאה להודות להם ולשאר המרצים שביקשו להשתתף בפרויקט שלנו. 
 
בחודש דצמבר יתקיימו ההרצאות הבאות:
  • עודד פרייליך - בין חנוכה לל״ג בעומר
  • שרה זלוף -  איך להחליף זוגיות מבלי להחליף את הבעל
 
אנא, שימו לב, ההרשמה לשתי ההרצאות נסגרה. לא נותרו עוד מקומות.
 
סקרנים לדעת על הרצאות נוספות? הקליקו על הלינק המצורף לפרטים מלאים וכמובן, אל תשכחו להירשם!

לפרטים והרשמה

 

 קראתם לאחרונה ספר מעניין?
כיתבו המלצה על הספר ואנחנו נשתדל לפרסם אותה במידעונים הבאים

 

שילחו אלינו המלצה

בית צבי ותיאטרון הספרייה מציגים
 

  • סינדרלה
  • הלילה הוא שירים
  • שיטת חנהל׳ה
  הקליקו כאן 
screen shot 2015 05 31 at 09.15.11 600x539

 
אירועי דצמבר לילדים

 
  Facebook  newsletterWebsite  ​

 

נשלח באמצעות smoove פלטפורמת שיווק מבית V.I.Plus

תפריט נגישות